Автоматска пушка: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Нова страница)
 
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{бб|1=без стил, извори, врски}}
'''Автоматска пушка''' или јуришка пушка е автоматско оружје со голема внатрешна мојќ, голем капацитет и мала тежина. Дејствуваат единачно или автоматски. Кај некои модели освен овие два начини дејствуваат, пазделувач на оган нудат и тето: краток рафал.