Разлика помеѓу преработките на „Лика“

Додаден 101 бајт ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{бб|1=без никаков стил, врски, извори, пасуси, категории}}'''Лика''' е среден планински дел од [[Хрватска]]. Најчесто се споменува со горски Котар. при Кордун и Банија, чинела како екогашна војна краина за време на Австро - унгарската монархија. Најубавиот дел на
лика ја прават Плитвичките езера кои се состојат од 16 од нив и поголеми езера од кои се прави една река Корана.