Разлика помеѓу преработките на „Срем“

Додаден 101 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Региони во Хрватска користејќи го HotCat)
Ознака: Изворно уредување 2017
{{бб|1=без никаков стил, врски, извори, пасуси, категории}}'''Срем''' е географски регион во Панонската низина меѓу реката Дунав, на север и исток реката Сава до Дунав, на југ. Западната граница не е јасно дефинирана. По едно мислење, Срем е на запад ограничен со реките Босут и Вук, додека од друга страна западната граница на Срем ја сочинува денешната граница на Вуковарско-сремската област.
 
==Географија==