Фета: Разлика помеѓу преработките

Додадени 50 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Фета“)
 
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{внимание}}
{{викификација}}
[[Податотека:03_Vegetable_salad_with_feta,_Polish_food.JPG|мини|250x250пкс|Салата со фета сирење]]
'''Фета''' ({{Lang-el|'''φέτα'''}}) е вид на меко бело сирење, чие созревање се врши во раствор (саламура). Води потекло и денес традиционално се произведува во [[Грција]].