Разлика помеѓу преработките на „Горски Котар“

Додадени 50 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Региони во Хрватска користејќи го HotCat)
Ознака: Изворно уредување 2017
{{внимание}}
{{викификација}}
[[Податотека:LokvarskoJezero1.jpg|мини|десно|Локварското езеро и Рисњак во позадина]]
'''Горски Котар''' е составен дел на округот Приморско-Горски Котар, шумско-планинска област преку која се патува за Загреб и Риека. Центарот на овој регион е градот Делници, а од познатите места се наоѓаат и Мркопал, Чабар, Фужине, Локве, Лич, Равна Гора, Скрград, Врбовско и Брод Моравица.