Разлика помеѓу преработките на „Инсекти“

Додадени 397 бајти ,  пред 2 години
* „Комарци“ - кус расказ на македонскиот писател [[Климент Булоски]] (под псевдонимот [[Дозгулпмус]]) од [[2008]] година.<ref>Дозгулпмус, ''Тритонус'', Темплум, Скопје, 2008.</ref>
* „Долгонога мува“ (''Long-Legged Fly'') - песна на англискиот поет [[В. Б. Јејтс]].<ref>„W. B. Yeats“, во: Kenneth Allot, ed., ''The Penguin Book of Contemporary Verse 1918 – 60''. Harmonsworth, Middlesex, UK: Penguin Books, 1962, стр. 47.</ref>
* „Пеперутка“ (''Butterfly'') - песна на германската [[Рок музика|рок]]-група „Кен“ (''Can'') од [[1968]] година.<ref>[http://www.metrolyrics.com/butterfly-lyrics-can.html Metrolyrics, Butterfly Lyrics (пристапено на 12.11.2016)]</ref>
* „Пеперутки“ (''Butterflies'') - песна на британската [[Рок музика|рок]]-група „Калт“„[[Калт]]“ (''Cult'') од [[1984]] година.<ref>[http://www.azlyrics.com/lyrics/cult/butterflies.html Azlyrics, The Cult Lyrics (пристапено на 12.11.2016)]</ref>
* „Таму каде што се мувите“ ([[англиски]]: ''Where The Flies Are'') - песна на британската [[Поп-музика|поп]]-рок пејачка [[Дениел Дакс]] (''Danielle Dax'') од 1987 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=rKqdcSxAYlA YouTube, Danielle Dax - Where The Flies Are (пристапено на 18.12.2017)]</ref>
 
== Наводи ==