Разлика помеѓу преработките на „Горски Котар“

с
додадена Категорија:Региони во Хрватска користејќи го HotCat
с (додадена Категорија:Региони во Хрватска користејќи го HotCat)
[[Податотека:LokvarskoJezero1.jpg|мини|десно|Локварското езеро и Рисњак во позадина]]
'''Горски Котар''' е составен дел на округот Приморско-Горски Котар, шумско-планинска област преку која се патува помеѓуза Загреб и Риека. Центарот на овој регион е градот Делници, а од познатите места се наоѓаат и Мркопал, Чабар, Фужине, Локве, Лич, Равна Гора, Скрград, Врбовско и Брод Моравица.
Националниот парк Рисњак се наоѓа во овој дел од Република Хрватска. Горски Котар е изобилен со природни убавини и атракции, а депопулацијата што го погоди овој регион по Втората светска војна направи некои области сосема ненаселени или оставени на дива природа.
 
 
{{Географија-никулец}}
 
[[Категорија:Региони во Хрватска]]