Разлика помеѓу преработките на „Горски Котар“

Додадени 23 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
'''Горски Котар''' е составен дел на округот Приморско-Горски Котар, шумско-планинска област преку која патува помеѓу Загреб и Риека. Центарот на овој регион е градот Делници, а од познатите места се наоѓаат и Мркопал, Чабар, Фужине, Локве, Лич, Равна Гора, Скрград, Врбовско и Брод Моравица.
Националниот парк Рисњак се наоѓа во овој дел од Република Хрватска.
Горски Котар е изобилен со природни убавини и атракции, а депопулацијата што го погоди овој регион по Втората светска војна направи некои области сосема ненаселени или оставени на дива природа.
[[Податотека:Gorski Kotar-Risnjak.JPG|мини|лево|Поглед на Рисњак]]
[[Податотека:Kamacnik2, Croatia.JPG|мини|центар|Камачник]]
[[Податотека:Kamacnik08, Croatia.JPG|мини|Камачник]]
[[Податотека:LokvarskoJezero1.jpg|мини|десно|Локварското езеро и Рисњак во позадина]]
'''Горски Котар''' е составен дел на округот Приморско-Горски Котар, шумско-планинска област преку која патува помеѓу Загреб и Риека. Центарот на овој регион е градот Делници, а од познатите места се наоѓаат и Мркопал, Чабар, Фужине, Локве, Лич, Равна Гора, Скрград, Врбовско и Брод Моравица.
Националниот парк Рисњак се наоѓа во овој дел од Република Хрватска. Горски Котар е изобилен со природни убавини и атракции, а депопулацијата што го погоди овој регион по Втората светска војна направи некои области сосема ненаселени или оставени на дива природа.
 
==Галерија==
<gallery>
[[Податотека:Gorski Kotar-Risnjak.JPG|мини|лево|Поглед на Рисњак]]
[[Податотека:Kamacnik2, Croatia.JPG|мини|центар|Камачник]]
[[Податотека:Kamacnik08, Croatia.JPG|мини|Камачник]]
</gallery>
 
{{Географија-никулец}}