Разлика помеѓу преработките на „Копар“

Одземени 7 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с (Raso mk ја премести страницата Копра на Копар)
 
|''Selinum graveolens'' <small>(L.) Vest</small>
}}}}
'''КопраКопар''' (''Anethum graveolens'') — [[едногодишно растение]] со краткотраен живот, кое се користи како зачин и како дел од некои лекови. Уште Старите Римјани сметале дека копратакоперот има мистериозна, чудесна моќ. Старите Грци ја гореле за да добијат ароматично масло од копра. Гладијаторите често добивале вкусна храна со копра за да бидат силни и издржливи. Во древниот [[Вавилон]] копратакоперот служеласлужел како лек. Голема популарност копратакопарот добил добилс во текот на [[16 век]] во [[Фиренца]] и [[Болоња]] за време на [[Катарина Медичи]]. КопратаКопарот билабил користенакористен и како составен дел во подготовката на љубовен напиток, а исто така и во спречувањето на [[црна магија]].
 
СвежатаСвежиот копракопар има силна арома и слатка, зачинета арома. Ги подобрува салатите, млечните и мајонезните сосови и сирењата. Се користи при подготовка на кисели краставички, стерилизирани краставици, [[таратор]]. ТааТој е погоднапогоден за зачинување на [[риба]], јадења од зеленчук (тиквички, свеж компир, боранија, зелка), на лиснати супи. За [[Швеѓани]]те, копратакопарот е национален зачин.
 
== Надворешни врски ==