Разлика помеѓу преработките на „Копар“

Додаден 611 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
|name = Копра
|image = Illustration Anethum graveolens0.jpg
|image_caption=Илустрациа од 1885 година<ref>Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz 1885, Gera, Germany</ref>
|display_parents = 3
|parent_authority = [[Carl Linnaeus|L.]]
 
Свежата копра има силна арома и слатка, зачинета арома. Ги подобрува салатите, млечните и мајонезните сосови и сирењата. Се користи при подготовка на кисели краставички, стерилизирани краставици, [[таратор]]. Таа е погодна за зачинување на [[риба]], јадења од зеленчук (тиквички, свеж компир, боранија, зелка), на лиснати супи. За [[Швеѓани]]те, копрата е национален зачин.
 
== Надворешни врски ==
{{commons|Anethum graveolens}}
* [http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Anethum%20graveolens Plants for a Future: ''Anethum graveolens'']
* [http://botanical.com/botanical/mgmh/d/dill--13.html 'A Modern Herbal' (Grieves, 1931)]
 
[[Категорија:Арапска кујна]]
[[Категорија:Флора на Азија]]
[[Категорија:Лековити растенија]]
[[Категорија:Зачини]]
* [http://ucjeps.berkeley.edu/cgi-bin/get_JM_treatment.pl?329,335,336 Jepson Manual Treatment]