Ерскин Колдвел: Разлика помеѓу преработките

Додадени 100 бајти ,  пред 4 години
с
додадена Категорија:Американски писатели користејќи го HotCat
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: Ерскин Престон Колдвел (17 декември 1903 - 11 април 1987) е американски романсиер и раскажу...)
 
с (додадена Категорија:Американски писатели користејќи го HotCat)
[[Податотека:Erskine Caldwell 1975.jpg|мини|десно|Слика од Ерскин Колдвел 1975 година]]
'''Ерскин Престон Колдвел''' (17 декември 1903 - 11 април 1987) е американски романсиер и раскажувач. Неговите списи за сиромаштијата, расизмот и социјалните проблеми во родната Јужна Соединетите Држави во романите како што се Tobacco Road (1932) и Божјата Мала Акри (1933) му дадоа критички признанија, но исто така го направија контроверзен меѓу јужњаците од времето што сметаше дека е deprecating на луѓето од регионот.
 
Колдвел роден на 17 декември 1903 година, во малата заедница Белата Оук во Коута Каунти, Џорџија. Тој беше единственото дете на министерката за помош на реформистичката пресвитерријанска црква Ира Силвестер Колдвел и неговата сопруга Каролина Престон (ное Бел) Колдвел. Министерството на свештеникот Калдвел го потресе семејството низ целиот Југ, вклучувајќи ги и државите Флорида, Вирџинија, Тенеси, Јужна Каролина и Северна Каролина. Кога имал 15 години, неговото семејство се населило во Вренс, Џорџија. Неговата мајка Кери беше од Вирџинија. Нејзиното потекло вклучувало англиско благородништво кое држело големи грантови во источна Вирџинија. И нејзините предци на англиски и предците од Шкотланѓаните се бореле во американската револуција. Предците на Ира Калвел биле шкотски-ирски и исто така биле во земјата од пред револуцијата и се бореле во тоа.
 
Колдвел
[[Податотека:Erskine Caldwell 1975.jpg|мини|десно|Слика од Ерскин Колдвел 1975 година]]
присуствувал, но не дипломирал од колеџот Ерскин, презвитерско училиште во близина во Јужна Каролина. Неговите политички симпатии лежеа во работните класи и ги искористи своите искуства со земјоделците и обичните работници да пишуваат приказни кои ги прикажуваат нивните животи и борби. Подоцна во животот тој презентираше јавни семинари за типичните услови на закупувачи-популатори на Југ.
 
{{Биог-никулец}}
[[Категорија:Американски писатели]]