Разлика помеѓу преработките на „Срем“

Додаден 161 бајт ,  пред 2 години
с
додадена Категорија:Региони во Хрватска користејќи го HotCat
(Нова статија)
 
с (додадена Категорија:Региони во Хрватска користејќи го HotCat)
==Население==
Градовите и селата во Срем припаѓаат на панонското население. Во овој дел на Војводина, ако го приклучиме и Мачв, има околу 100 населени, од кој десет припаѓаат на градското население. Тоа се Сремска Митровица покрај Сава, Нов Белград покрај Сва и Дунав, Земун, Сремски Карловци и Петроварадин покрај Дунав, додека воо внатрешноста на Срем се наоѓа Шид, Рум, Нова Пазова, Стара Пазова и Индија. Најмногу населени во Срем се Земун и Нов Белград, меѓутоа тие се приклучени на градската територија на Белград, па земаат улога во Срем има Сремска Митровица.
 
{{Географија-никулец}}
[[Категорија:Региони во Хрватска]]
[[Категорија:Региони во Србија]]