Разлика помеѓу преработките на „Христијани“

Одземени 28 бајти ,  пред 11 година
с
+sablon
(Нова страница: '''Христијани''' е назив за големата група на припадници на [[Христијанство|христијанската рели...)
 
с (+sablon)
Видете повеќе: [[{{Христијанство]] }}
'''Христијани''' е назив за големата група на припадници на [[Христијанство|христијанската религија]]. Заедничко за сите припадници на христијанството е верата во [[Исус Христос]] од каде и доаѓа зборот ''христијанин'', но помеѓу христијаните постојат поделби во практицирањето и деталите во верувањата кои не ретко во историјата биле повод за крвави војни и погроми.
 
Видете повеќе: [[Христијанство]]
 
[[Категорија:Христијанство]]
2.135

уредувања