Разлика помеѓу преработките на „Катализатор“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 92.53.47.144 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Катализатор''' е секоја [[супстанција]] во [[хемија]]та која ги забрзува [[Хемиска реакција|хемиските реакции]], без притоа нејзиното количество при реакцијата да се измени. Хемиските реакции во кој учествува одреден катализатор се наречени реакции на [[катализа]]. Во случаи на [[хомогена катализа]], катализаторот стапува во реакција со еден од [[реактант]]ите (т.е. [[супстрат]]от) и со него образува [[меѓупродукт]]. Дури потоа меѓупродуктот стапува во заемно дејство со другите реактанти за на крајот да се образуваат [[Продукт (хемија)|продукти]]. При [[хетерогена катализа]], пак, честички од реактантите се [[АтсорпцијаАпсорпција|атсорбираатапсорбираат]] на површината на катализаторот, а потоа таму се случува [[елементарен акт на хемиска трансформација]].
 
[[Слика:CatalysisScheme.png|мини|300п|Дијаграм на генерирана потенцијална енергија која што го покажува влијанието на катализаторот врз хипотетички екзотермната реакција]]
Анонимен корисник