Разлика помеѓу преработките на „Лика“

Додадени 84 бајти ,  пред 3 години
с
додадена Категорија:Планини во Хрватска користејќи го HotCat
с (додадена Категорија:Планини во Хрватска користејќи го HotCat)
'''Лика''' е среден планински дел од Република [[Хрватска]]. Најчесто се споменува со горски Котар. при Кордун и Банија, чинела како екогашна војна краина за време на Австро - унгарската монархија. Најубавиот дел на
лика ја прават Плитвичките езера кои се состојат од 16 од нив и поголеми езера од кои се прави една река Корана.
 
 
Лика е континентална регија, обиколена со планините Велебит на запад и југ и со Пљешевицна на исток. Северната граница е прилично неодредена зошто огулинскот подрачје претставува премин меѓу Лика и горскиот Котор. Читавото подрачје може да се карактеризира како планинско со помалки планински линии и повеќе целини. Има големи стратешки и сообраќајни значења зошто се претставува меѓу континенталниот и приморскиот дел на Хрватска. Низ Лика поминуваат магистрални патови Загреб-Сплит, автопат Заграб-Сплит.
 
{{Хрватска-никулец}}
[[Категорија:Планини во Хрватска]]