Разлика помеѓу преработките на „Лика“

Додадени 6 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(нова статија)
 
'''Лика''' е среден планински дел од Република Хрватска. Најчесто се споменува со горски Котар. при Кордун и Банија, чинела како екогашна војна краина за време на Австро - унгарската монархија. Најубавиот дел на
лика ја прават Плитвичките езера кои се состојат од 16 од нив и поголеми езера од кои се прави една река Корана.
 
Анонимен корисник