Разлика помеѓу преработките на „Колибри“

Додадени 95 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:My image from Savegre, Costa Rica in Feb 2006|мини|КОЛИБРИ]]
'''Колибри'''те (Trochilidae) се фамилија птици кои се блиски,сродните фамилии на вистинските чиопи (Apodidae) и чубастите чиопи (Hemiprocinidae),составени во заеднички ред на чиопите(Apodifoemes).
Одредени афтори ги издојуваат колибрите во сопствен ред.Семејството на колибрите има повеке од 100 родови и околу 330-340 видови.
39

уредувања