Разлика помеѓу преработките на „Мона Лиза“

Одземени 45 бајти ,  пред 2 години
→‎Име на сликата: ситна поправка
(дополнување)
(→‎Име на сликата: ситна поправка)
== Име на сликата ==
 
Името Мона Лиза произлегува од [[биографија]]та на [[Леонардо да Винчи]], напишана од [[Џорџо Вазари]] и објавена 31 година по смртта на да Винчи. Во неа, тој ја идентификува седнатата дама како Лиза, сопруга на богатиот трговец од [[Фиренца]], [[Франческо дел Џокондо]]. Зборот „Мона“ е многу често среќаваносе исреќава во [[италијански јазик|италијанскиот јазик]] какосо значење: „мадона“, што означува „моја дама“, еквивалент на [[Француски јазик|француското]] „''madame''“, односно на [[Македонски јазик|македонски]]: „''госпоѓа''“. Така, името на сликата значи ''Мадам Лиза''. Во [[19 век]], името „Мона Лиза“ започнува да означува „многу“ низ [[Европа|европските]] народи. Преретходно биле употребувани многу друѓи различни имиња како, на пример, „непознатата дама од Фиренца“.
 
Во [[19 век]], името Мона Лиза започнува да означува „многу“ низ [[Европа|европските]] народи. Пред да се утрвди името на оваа слика, биле употребувани многу друѓи различни имиња. Едно од тие имиња е „''непознатата дама од Фиренца''“.
 
== Историја ==