Разлика помеѓу преработките на „Ерта Але“

Додадени 330 бајти ,  пред 3 години
нова страница
(Создадено преведувајќи ја страницата „Erta Ale“)
 
(нова страница)
{{Infobox mountain
'''Ерта Але '''е '''штитест'''[[Штитест вулкан| вулкан]] во [[Етиопија]] кој наоѓа во северниот дел на Г[[Голема Раседна Долина|олемата Раседна Долина]], поточно во Афарската депресија. ''Ерта Але ''значи "планина која чади" на афарски јазик.
| name = Ерта Але
| photo = Erta Ale.jpg
| photo_caption = Ерта Але во мај 2008
| elevation_m = 613
| elevation_ref = <ref name=vw>{{cite web |url=http://volcano.oregonstate.edu/erta-ale |title=Erta Ale, Ethiopia |accessdate=2007-08-08 |website=Volcano World|publisher=Oregon State University}}</ref>
| prominence_m =
| prominence_ref=
| listing = [[Список на вулкани во Етиопија]]
| location = [[Афарска Депресија]], [[Афар]], [[Етиопија]]
| range =
| map = Ethiopia | label_position= left
| map_size = 200
| coordinates = {{coord|13|36|N|40|40|E|type:mountain_scale:100000|format=dms|display=inline,title}}
| coordinates_ref= <ref name=gvp>{{cite gvp|vn=221080|name=Erta Ale|accessdate=2009-02-22}}</ref>
| topo =
| type = [[Штитест вулкан]]
| last_eruption = 1967 до денес<ref name=gvp/>
| first_ascent =
| easiest_route =
}}
 
'''Ерта Але ''' е '''штитест'''[[Штитест вулкан| вулкан]] во [[Етиопија]] кој наоѓа во северниот дел на Г[[Голема Раседна Долина|олемата Раседна Долина]], поточно во Афарската депресијаДепресија. ''Ерта Але ''значи "планина која чади" на [[афарски јазик]].
 
== Географија ==
 
=== Користена литература: ===
* Арун Тазиеф, М''ирисотМирисот на сулфур. Експедицијата во Афар'', Сток, Париз, 1975, 227 {{Nb p.}} {{ISBN|978-2234002623}}
 
=== Филмографија ===
* ''Erta'Ale, планината дека пуши'', филмот Жак Durieux, CERIMES, Vanves, 2000, 52 минути (VHS)
* ''Erta'Fta'', 1. ''Раѓањето на океанот'', филмот Жак Durieux, CERIMES, Vanves, 2001, 26 минути (DVD)
* ''Erta'Ale'', 2. ''Пустината од Поодамна'', филмот Жак Durieux, CERIMES, Vanves, 2001, 26 минути (DVD)
* ''Erta'Ale'', 3. ''Вулкан да истражуваат'', филмот Жак Durieux, CERIMES, Vanves, 2001, 26 минути (DVD)
* ''Erta'Ale'', 4. ''Вулкан да учат'', филм на Жак Durieux, CERIMES, Vanves, 2001, 26 минути (DVD)
 
=== Поврзани статии ===
* Афарска депресија 
 
=== Наводи ===
{{наводи}}
=== Надворешни врски ===
* (англиски) [http://www.volcano.si.edu/volcano.cfm?vn=221080 Ерта Але на веб-страницата на ''Глобалната вулканска програма'']
5.401

уредување