Разлика помеѓу преработките на „Колибри“

Додадени 837 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Птици користејќи го HotCat)
 
==Изглед и градба на телото==
Колибрите инаку се многу мали птици.Најманите колибри кои истовремено се најмала врста на птици Mellisuga helenae,поинаков е со клунот и пердувите само 6cm.Најголемата врста е Patagona gigas,а големи се околу 25cm.Поголемиот број колибри имаат Шаренишарени пердуви,поправило со метален одсјај.Грлото на мажјакот е чисто сјајно црвено,сино или смарагдно зелено.
 
== Особини ==
{{Био-никулец}}
Колибрите имаат многу голема фрекфенција на замавнување со крилјата, дури до 80 замавнувања во секунда.Тоа им овозможува лет на страна и на назад,а может да се во воздухот во едно место.Уште една особина на колибрите е да имаат осум парови ребра,другите птици имаат шест .Срцето им работит од 400 до 500 удари во минута,а бројот на здивови во минтуа им е 250.За време на сонот,драстично им се смалуват фрекфенцијата на удари на срцето, заради многу брзиот метаболизам да не загинат од глад.
[[Категорија:Птици]]
39

уредувања