Разлика помеѓу преработките на „Борење“

Додадени 2 бајти ,  пред 3 години
с (додадена Категорија:Борење користејќи го HotCat)
 
'''Целта во борење, во зависност од стилот може да биде''':
:• да се направи таков зафат со кој противникот паѓа на под и е доведен во подредена положба. Најчест ваков познат зафат е туш, кој ја опишува ситуацијата во која еден борач успеал противникот да го легне на грб, така што на противник двете плешки му се цврсто притиснати на подлогата.
:• да се легне противникот на подот
:• противникот да го допре подот со било кој друг дел од телото, освен со стапалата или да го истуркате од просторот предвиден за борба (на пр. правило во сумо борење)
:• да се подигне противникот над висината на главата
:• да се доведе телото на противникот во подредена позиција на некој друг пропишан начин
 
Боречки дисциплини во олимписката програма