Разлика помеѓу преработките на „Колибри“

Додадени 63 бајти ,  пред 3 години
с
додадена Категорија:Птици користејќи го HotCat
(нова страница)
с (додадена Категорија:Птици користејќи го HotCat)
==Изглед и градба на телото==
Колибрите инаку се многу мали птици.Најманите колибри кои истовремено се најмала врста на птици Mellisuga helenae,поинаков е со клунот и пердувите само 6cm.Најголемата врста е Patagona gigas,а големи се околу 25cm.Поголемиот број колибри имаат Шарени пердуви,поправило со метален одсјај.Грлото на мажјакот е чисто сјајно црвено,сино или смарагдно зелено.
 
{{Био-никулец}}
[[Категорија:Птици]]