Ники Лауда: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ред 1:
[[Податотека:Anefo 928-0040, Niki Lauda, Zandvoort, 20-06-1975.jpg|мини|Ники Лауда]]
'''Андреас Николас " Ники " Лауда''', роден на (22 фебруари 1949, та година во БечВиена, Австрија,) е бивши—поранешен возач, трикратен сведскисветски шампион на формула 1. Освен со формула 1 се занимвал и со претприемништво, а а бил и пилот.
 
Во трките на формула 1 учестбубал од 1971 до 1985 година. Освоил три шампионски титули:1975, 1977 и 1984 година. Повќе шампионски титули од него имаат единствено Михаел Шумахер, Хуан Манеуел Фанчо, Себастијан Фетел, Луси Хамилто и Ален Ппрост.
 
{{Биог-никулец}}