Ники Лауда: Разлика помеѓу преработките

Додадени 114 бајти ,  пред 4 години
Подигнување слика
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Нова страница)
 
(Подигнување слика)
[[Податотека:Anefo 928-0040, Niki Lauda, Zandvoort, 20-06-1975.jpg|мини|Ники Лауда]]
'''Андреас Николас " Ники " Лауда''',роден на 22 фебруари 1949 та година во Беч, Австрија, е бивши возач трикратен сведски шампион на формула 1. Освен со формула 1 се занимвал и со претприемништво, а а бил и пилот.
 
Во трките на формула 1 учестбубал од 1971 до 1985 година. Освоил три шампионски титули:1975, 1977 и 1984 година. Повќе шампионски титули од него имаат единствено Михаел Шумахер, Хуан Манеуел Фанчо, Себастијан Фетел, Луси Хамилто и Ален Ппрост.
317

уредувања