Разлика помеѓу преработките на „Број“

Додадени 448 бајти ,  пред 3 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
''Оваа статија е за концептот '''број''' во [[математика]]. За '''број''' во [[лингвистика]], види [[граматички број]]''.
 
* Множество на ирационални броеви (ознака: I)
 
==Броевите како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Подалеку од броевите“ (''Away from the Numbers'') - песна на британската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Џем]]“ (''The Jam'') од 1977 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=2edt3GtdQ70 YouTube, The Jam - In the City (Full Album) 1977 (пристапено на 16.12.2017)]</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Никулец од областа на науката}}