Брод (пловило): Разлика помеѓу преработките

Додадени 352 бајти ,  пред 4 години
[проверена преработка][проверена преработка]
* „Пијаниот брод“ - песна на францускиот поет [[Артур Рембо]].<ref>Артур Рембо, ''Боравак у паклу''. Београд: Култура, 1968, стр. 52-56.</ref>
* „Бродови“ - кус расказ на македонскиот писател [[Климент Булоски]] (под псевдонимот [[Дозгулпмус]]) од [[2008]] година.<ref>Дозгулпмус, ''Тритонус'', Темплум, Скопје, 2008.</ref>
* „Црвените едра“ - повестновела на рускиот писател [[Александар Грин]].<ref>Milica Nikolić, „Veliki maštar Aleksandar Grin“, во: Aleksandar Grin, ''Pacolovac''. Beograd: Rad, 1979, стр. 154.</ref>
* „Брод на смртта“ (''Death Ship'') - песна на австралиската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Худу Гурус]]“ (''Hoodoo Gurus'') од 1984 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=uJ_9IFLhKXQ YouTube, Hoodoo Gurus (1984) Stoneage Romeos (пристапено на 15.12.2017)]</ref>
 
== Наводи ==