Тефра: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.454 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|abovestyle = background:linear-gradient(to right, #d14f00, #fcab64, #fcab64, #d14f00);
|name = Тефра
|image = <span style="display: flex; overflow:hidden; border-radius: 14px;">[[File:Brown Bluff-2016-Tabarin Peninsula–Volcanic tephra.jpg|270px200px]]</span>
|caption = Вулканска тефра од [[Браун Блаф]], [[Антартик]] (2016 година)
 
|headerstyle = background:linear-gradient(to right, #d14f00, #fcab64, #fcab64, #d14f00);
|labelstyle = background:#ddffcefef;
 
|header1 = Класификација
|label1 =
|data3 = Димензии
|label5 = [[Вулкански пепел]]
|data5 = од 2 [[милиметар|мм]] (0,08 [[Инч|инчи]]) во [[дијаметар]]
|label6 = [[Лапили]]
|data6 = помеѓу 2 и 64 [[милиметар|мм]] (0,08 и 2,5 [[Инч|инчи]]) во [[дијаметар]]
|label7 = [[Вулкански блок|Вулкански блокови]] и [[Вулканскa бомбa|бомби]]
|data7 = поголеми од 64 [[милиметар|мм]] (2,5 [[Инч|инчи]]) во [[дијаметар]]
}}
 
{{multiple image
| align = right
| direction = vertical
| width = 166
| image1 = Icelandic tephra.JPG
| caption1 = Централен дел на [[Исланд]]. Дебелиот и светло обоен слој на центарот на фотографијата е риолитска тефра од [[Хекла]].
| image2 = 04Sep2007 Etna from SE Crater.jpg
| caption2 = Пламен од ерупцијата на вулканот [[Етна]] кој исфрлува [[Вулкански пепел|вулкански пепел]], [[Вулкански бомби|вулкански бомби]] и [[Пемза|пемза]].
| image3 = BishopTuff.jpg
| caption3 = Вулкански камења од [[Бишоповиот туф]], некомпресирани со [[Пемза|пемза]] лево; компресирани со [[Фиам|фиами]] десно.
}}