Разлика помеѓу преработките на „Голем Корален Гребен“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
}}
 
[[Податотека:Part of Great Barrier Reef from HelecopterHelicopter.JPGjpg|thumb|300px|Дел од гребенот сликан од хеликоптер]]
 
'''Големиот Корален Гребен''' ({{lang-en|Great Barrier Reef}}) е најголемиот [[корален гребен]] во светот и се протега во должина од 2.030 [[км]] крај североисточниот брег на [[Австралија]]. Се наоѓа во водите на сојузната држава [[Квинсленд]] и е прогласен од [[УНЕСКО]] за [[светско наследство|светско природно наследство]] во [[1981]] г. Големиот Корален Гребен е една од најголемите туристички атракции во Австралија.Гребенот со еден дел ги следи природните острови, односно врвовите на одамна потонатиот планински венец. Неговата инзвонредна разновидност потекнува од 3.000 корални гребени, острови, атоли и лагуни од кои секој се наоѓа во различна фаза од развојот.Коралните гребени се резултат од активност која траела 10.000 години, а во исто време океаните се подигнале до денешно ниво, по завршувањето на последниот леден период.