Разлика помеѓу преработките на „Радомир (врв)“

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија Планина | name = Радомир | other_name = Калабак | photo = Kalabak IMG 4600.jpg | photo_size = | photo_captio...)
 
с
Сè до 29 јуни 1942 г. врвот го носел името '''Калабак''', кое и денес се користи меѓу мештаните. Новото име му е дадено во чест на македонскиот цар [[Гаврил Радомир]].
 
=== Патеки ===
Главни пристапи за искачување на планината се градот [[Петрич]] (6 часа), селото [[Димидово]] (денес Самуилово, 5 часа), и планинарските домови „Лопово“ (2 часа), „Конгур“ (3 часа) и „Беласица“ (4,5 часа) од бугарска страна, както и селото [[Мандраџик]] (6 часа) од грчка страна.