Разлика помеѓу преработките на „Релјеф“

Додаден 61 бајт ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена во текстот (од 77.28.61.139) и вратена ревизијата 2932112 на Addbot)
с
За разлика од тектонските, има и многу други облици на релјефот, како [[Ерозија|ерозивните]], во кои спаѓаат [[Флувијален релјеф|флувијалните]] (речни), [[Карстен релјеф|карстни]], [[Глацијален релјеф|глацијални]] (леднички), [[Абразивен релјеф|абразивни]] (морски и езерски), [[Еолски релјеф|еолски]] (пустински) облици и други.
 
[[Категорија:Релјеф|* ]]
[[Категорија:Физичка географија]]