Разлика помеѓу преработките на „Охос дел Саладо“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
| easiest_route =Искачување
}}
'''Невадо Охос дел Саладо''' — стратовулкан на [[Анди]]те кој се наоѓа на границата помеѓу [[Аргентина]] и [[Чиле]]. Охос дел Саладо е највисокиот активен вулкан во светот со 6.893 метри (22.615 стапки). Охос дел Саладо е исто така втора највисока планина во [[Западна полутопка|Западната хемисфера]] и [[Јужна полутопка|Јужната хемисфера]]. Се наоѓа на околу 600 километри северно од [[АконкагуаАконкагва]], највисока планина во [[Западна полутопка|Западната хемисфера]] на 6.961 метри (22.838 стапки).
 
Поради својата локација во близина на пустината [[Атакама]], планината има суви услови со снежни покривки кои обично остануваат само на врвот во текот на зимата, иако тешките бури можат да ја покријат околината со неколку метри на снег дури и во лето. И покрај генерално сувите услови, постои постојано [[кратерско езеро]] со дијаметар од околу 100 метри (330 стапки) на надморска височина од 6,390 метри (20,960 стапки) на источната страна на планината<ref>{{cite web|url=http://www.andes.org.uk/peak-info-6000/ojos-del-salado-info.asp|title=Andes Website – Information about Ojos del Salado volcano, a high mountain in South America and the World's highest volcano<!-- Bot generated title -->}}</ref>. Ова е најверојатно највисокото езеро од секаков вид во светот.
== Висина==
 
Издигнувањето односно изградбата на Охос дел Саладо била предмет на дебата. Во статијата од [[2006]] година во списанието ''Andes'' се предлагало дека вулканот може да биде повисок од [[АконкагуаАконкагва]], иако аргументот бил основан на постари, помалку точни испитувања на надморската височина. Резултатите од овие постари истражувања му дале на Охос дел Саладо надморска височина од 7.057 метри, што би го направил речиси 100 метри повисок од [[АконкагуаАконкагва]]. Уште во [[1955]] година била направена проценка дека височината на Охос дел Саладо изнесува 7.100 метри, но тоа било едноставно врз основа на часовите на искачување до врвот<ref name="aaj_1956">''American Alpine Journal'', 1956, p. 134; quoting the "Boletin Informativo No. 16" (June 1955) of the Argentine ''Associación Tucumana de Andismo''.</ref>. Во [[1956]] година, првата чилеанска експедиција предводена од пензионираниот поручник Рене Гаџардо ја измерила висината на 7.084 метри со [[алтиметар]]. Освен тоа што е неточен метод, висината прикажана со алтиметарот е премногу висока, бидејќи притисокот во воздухот е генерално понизок во попладневните часови, времето кога тимот стигнал до врвот{{sfn|Lliboutry|1956}}.
 
Експедицијата кон областа во 90-тите години тврдела дека [[Монте Писис]] бил дури и повисок од Охос дел Саладо. Подоцнежните мерења со попрецизна опрема покажале дека близина на вулканот е околу 100 метри повисок од [[Монте Писис]]. Освен тоа, во [[2007]] година, чилеанско-аргентинско-европската експедиција организирана од ''Andes Magazine'' и ''Azimut 360'' извршила истражување на двете планини, користејќи повеќе точни инструменти. Највисокиот дел се наоѓа на 6.891 метри, а вториот 6.793 метри<ref name="Phillipe">{{cite web|url=http://andesinternacional.blogspot.com/2007/05/phillipe-reuter-el-ojos-del-salado-es.html|title=A la Búsqueda del Techo de América|quote=Phillipe Reuter: "El Ojos del Salado es 100 metros más alto que el Pissis"|language=Spanish}}</ref>. Иако ова се вклопува во рамките на неодамнешните рачни [[ГПС]] истражувања, кои ја процениле планината помеѓу 6.880 метри и 6,910 метри (22.670 стапки), вертикалната грешка на опремата на експедицијата, 10 метри (33 стапки) остава несигурност во поглед на попрецизната надморска височина на планината<ref name="Phillipe"/>.