Разлика помеѓу преработките на „Катализатор“

Одземени 480 бајти ,  пред 3 години
с
Отстрането уредувањето на 92.53.47.144 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot
(Додадов повеќе информации на овој наслов всушност катализатори и како тие дејствуваат во хемиска реакција.)
с (Отстрането уредувањето на 92.53.47.144 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Катализатор''' е секоја [[супстанција]] во [[хемија]]та која ги забрзува [[Хемиска реакција|хемиските реакции]], без притоа нејзиното количество при реакцијата да се измени. Хемиските реакции во кој учествува одреден катализатор се наречени реакции на [[катализа]]. Во случаи на [[хомогена катализа]], катализаторот стапува во реакција со еден од [[реактант]]ите (т.е. [[супстрат]]от) и со него образува [[меѓупродукт]]. Дури потоа меѓупродуктот стапува во заемно дејство со другите реактанти за на крајот да се образуваат [[Продукт (хемија)|продукти]]. При [[хетерогена катализа]], пак, честички од реактантите се [[Атсорпција|атсорбираат]] на површината на катализаторот, а потоа таму се случува [[елементарен акт на хемиска трансформација]].Катализаторите доведуваат до забрзување на реакцијата така што го намалуваат минималното количество на енергија на реактантите за да стапат во реакција.Според тоа,ако се употребува катализатор,постојат повеќе честички со достантно голема енергија за реакцја.
 
[[Слика:CatalysisScheme.png|мини|300п|Дијаграм на генерирана потенцијална енергија која што го покажува влијанието на катализаторот врз хипотетички екзотермната реакција]]