Разлика помеѓу преработките на „Именка“

Додадени 15 бајти ,  пред 2 години
с
Отстрането уредувањето на Dragan Jankulovski (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91
с (Отстрането уредувањето на Dragan Jankulovski (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
3. Збирна множина - означува колективно единство од повеќе предмети ( ја прават именки од машки род).
 
''На пр.: снопје, лисје, ридје/ридишта, краишта.''
 
== Определеност кај именките (член) ==