Томск: Разлика помеѓу преработките

Додадени 77 бајти ,  пред 4 години
с
додадена Категорија:Градови во Русија користејќи го HotCat
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Градови во Русија користејќи го HotCat)
[[Податотека:Томск (коллаж).png|мини|Градот Томск]]
'''Томск''' е град и админастривен центар во областа Томск во [[Русија]], лоциран на реката Том. Населеноста изнесувала 524,669 (во 2010); 501,963 (во 2002); 501,963(во 1989). Томск се смета за еден од најстарите градовивп Сибирија. Ја прослави својата 410-та годишнина во 2014. Градот е познат едукаивен и научен центар со 6 државни универзитети, повеќе од 100,000 студенти,и најстар универзитет во Сибирија.
 
==Историја==
Томск потекнува од декретот од цар [[Борис Годунов]] во 1604 година по Тоиан, тартарски војвода од Ешута, прашал за царската заштита против Кригхизките банди. Царот пратил 200 козаки под наредба од Василиј фомич Тирков и Гаврил Иванович Писемски да конструира тврдина на банката од реката Том, со поглед што ќе стане градот Томск. Тоиан отстапи земја за тврдината на царот.
 
[[Категорија:Градови во Русија]]