Томск: Разлика помеѓу преработките

Додадени 88 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
(нова статија)
 
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Томск (коллаж).png|мини|Градот Томск]]
Томск е град и админастривен центар во областа Томск во Русија, лоциран на реката Том. Населеноста изнесувала 524,669(во 2010); 501,963(во 2002); 501,963(во 1989). Томск се смета за еден од најстарите градовивп Сибирија. Ја прослави својата 410-та годишнина во 2014. Градот е познат едукаивен и научен центар со 6 државни универзитети, повеќе од 100,000 студенти,и најстар универзитет во Сибирија.
==Историја==
70

уредувања