Разлика помеѓу преработките на „Едмондо де Амичис“

нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Едмондо Амичис на Едмондо де Амичис)
{{Инфокутија Писател
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| name = Едмондо де Амичис
'''Едмондо Амичис''' ([[1846]] - {{починал на|11|март|1908}}), [[италија]]нски [[писател]] и [[патописец]].
| native_name = Edmondo De Amicis
| native_name_lang = it
| image = Edmondo De Amicis.jpg
| imagesize = 200px
| caption = Портрет на Амичис од 1898 г.<ref>{{наведена книга|title=Book News|url=https://books.google.com/books?id=IvxSAAAAYAAJ&pg=PA138|year=1895|publisher=J. Wanamaker|page=138}}</ref>
| birth_date = {{birth date|1846|10|21|df=y}}
| birth_place = [[Онелја]], [[Пиемонт-Сардинија]]
| death_date = {{death date and age|1908|3|11|1846|10|21|df=y}}
| death_place = [[Бордигера]], [[Кралство Италија]]
| occupation = романописец, новинар, раскажувач, поет, патописец
| genre = [[детска книжевност]]
| movement =
| influences =
| influenced =
| website =
}}
 
'''Едмондо Амичис''' ([[{{lang-it|Edmondo De Amicis}}; {{рн|21|октомври|1846]]}} - {{починал на|11|март|1908}}), [[италија]]нски [[писател]] и [[патописец]].
Неговите дела, романот за деца „Срце“ и патописот „Холандија“ се преведени на сите јазици во светот.
Роден е во северозападниот дел на Италија, во Onelji (Итал. Oneglia), која е дел од градот на Империјата во Лигурија во 1846 година. Тој дипломирал на военото училиште во Модена и станал офицер во Кралството на Италија.Во 1870 година станал соработник на римскиот весник Ла Насион и почнал да пишува патеписи: Шпанија (1873), Мароко (1876), Konsantinopolj (1878). Светска славна книгата срце, опишувајќи една учебна година низ очите на учениот од трето одделение. Роден бил на 21 октомври 1846 година во Онеља Италија. Умрел на 11 март 1908 година кога имал 61 година.
{{Никулец за биографија}}
 
Неговите дела, романот за деца „Срце“„[[Срце (роман)|Срце]]“ и патописот „Холандија“ се преведени на сите јазици во светот.
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Амичис, Едмондо}}
Роден е во северозападниот дел на Италија, во Onelji (Итал. Oneglia), која е дел од градот на Империјата во Лигурија во 1846 година. Тој дипломирал на военото училиште во Модена и станал офицер во Кралството на Италија. Во 1870 година станал соработник на римскиот весник Ла Насион и почнал да пишува патеписи: Шпанија (1873), Мароко (1876), Konsantinopolj (1878). Светска славна книгата срце, опишувајќи една учебна година низ очите на учениот од трето одделение. Роден бил на 21 октомври 1846 година во Онеља Италија. Умрел на 11 март 1908 година кога имал 61 година.
 
== Поврзано ==
* [[Италијанска книжевност]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* {{Гутенберг-автор | id=7650 |name=Едмондо де Амичис}}
 
{{Италија-био-никулец}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Амичис, Едмондо де}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Италијански писатели]]
[[Категорија:Италијански патописци]]