Разлика помеѓу преработките на „Базалт“

Одземени 37 бајти ,  пред 2 години
с
отстранета Категорија:Карпи; додадена Категорија:Вулкански карпи користејќи го HotCat
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (отстранета Категорија:Карпи; додадена Категорија:Вулкански карпи користејќи го HotCat)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:BasaltUSGOV.jpg|thumb|300px|Базалт]]
'''Базалт''' е [[магматска карпа]], која се одликува со својата тврдост. Оваа карпа е потврда од [[гранит]]от. Базалтот го сочинува дното на длабоките мориња и служи како многу добар градежен материјал, особено за градење на патишта.
{{Никулец од областа на геологијата}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:КарпиВулкански карпи]]