Разлика помеѓу преработките на „Фумарола“

Додадени 2 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: мини|десно|Фумароли на островот [[Вулкано, Си...)
 
с
[[Податотека:Fumarola, Vulcano, Sicilia, Italia, 2015.gif|мини|десно|Фумароли на островот [[Вулкано]], [[Сицилија]].]]
[[Податотека:Kosel vulkan 2.JPG|мини|десно|Отвор на фумаролатасолфатарата [[Дувало]] кај с. Косел, Охридско.]]
'''Фумарола''' ({{lang-it|fumarola}}, од {{lang-la|fumo}} - чад) — отвор во [[Земјина кора|Земјината кора]] во [[вулкан]]ско подрачје, од код кој избиваат [[пареа]] и [[гас]]ови како [[јаглерод диоксид]], [[сулфур диоксид]], [[водород хлорид]] и [[водород сулфид]]. Струјата настанува кога прегреаната вода кондензира со снижувањето на притосокот при излегувањето од земјата. Фумаролата која испушта [[сулфур]]ни гасови се нарекува '''солфатара''' (од {{lang-it|solfo}}, сулфур).