Разлика помеѓу преработките на „Тврдина“

Додадени 610 бајти ,  пред 3 години
дополнување
(дополнување)
'''Тврдина''' е одбранбена структура и еден од главните симболи на [[Среден век|средниот век]]. Обично се опишува како градба која служи како [[резиденција]] на одреден [[монарх]], [[благородник]] или заповедник на определена [[територија]]. Обично, тврдините се градат на високи и непристапни [[рид]]ови, со цел да се подобри нивната заштита од надворешни влијанија.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Тврдина''' е одбранбена структура и еден од главните симболи на средниот век. Обично се опишува како градба која служи како [[резиденција]] на одреден [[монарх]], [[благородник]] или заповедник на определена [[територија]].
 
==Тврдината како тема во уметноста и во популарната култура==
Во принцип тврдините се градат на високи и непристапни [[рид]]ови, со цел да се подобри нивната заштита од надворешни влијанија.
* „[[Тврдина (роман)|Тврдина]]“ - [[роман]] на југословенскиот писател [[Меша Селимовиќ]].<ref>Васил Тоциновски, „Во потрага по смислата на живеењето: Меша Селимовиќ Дервишот и смртта“, во: Меша Селимовиќ, ''Дервишот и смртта''. Скопје: АЕА издавачи, Матица македонска, 2000, стр. 9.</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Тврдини во Македонија]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}