Општина Кочани: Разлика помеѓу преработките

Додадени 954 бајти ,  пред 4 години
→‎Демографија: дополнување
с (поправки)
(→‎Демографија: дополнување)
 
== Демографија ==
Според пописот на населението од 2002 г. во општина Кочани живеат 38 .092 жители<ref>Попис на населението, домаќинствата и становите во 2002 г., Државен завод за статистика</ref>, од кои:
* Македонци 35 .472 (93,12%)
* Роми 19511.951 (5,12%)
* Турци 315 (0,83%)
* Власи 194 (0,50%)
* Срби 63 (0,17%)
* останати 97 (0,26%)
 
Според проценккте на [[Државен завод за статистика|Државниот завод за статистика]], на крaјот на 2015 година има намалување на бројот на населението и тоа изнесува 37.800 жители. <ref name="ДЗС">{{наведена мрежна страница|url=http://www.stat.gov.mk/Publikacii/2.4.16.10.pdf|title=Процени на населението на 30.06.2015 и 31.12.2015 според полот и возраста, по општини и по статистичките региони (HTEC 3 - 2007 година)|date=јули 2016|publisher=[[Државен завод за статистика на Република Македонија]]|language=македонски|accessdate=2 декември 2017|location=Скопје}}</ref> Од овој број 18.943 се мажи, а 18.857 се жени.
 
== Општествени институции ==
3.890

уредувања