Разлика помеѓу преработките на „Извор“

Додадени 137 бајти ,  пред 3 години
(нова страница)
 
'''Извор''' - место од каде што потечува некој [[поток]] или [[река]].
 
==Изворот како тема во уметноста и во популарната култура==
Изворот се јавува и како тема во бројни дела од областа на [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Извор“ - песна на југословенскиот поет [[Мак Диздар]].<ref>Мак Диздар, ''Горчин''. Скопје, Македонска книга, стр. 76.</ref>
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{хидрологија-никулец}}
 
[[Категорија:Хидрологија]]
[[Категорија:Водни површини]]
[[Категорија:Вода]]