Разлика помеѓу преработките на „Итало (фудбалер)“

Одземени 109 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Бразилски фудбалери користејќи го HotCat)
| fullname = Итало Хосе Оливеира дос Сантос
| birth_date = {{birth date and age|1988|1|12|df=y}}
| birth_place = [[MaceióМосеио]], BrazilБразил
| height = {{height|m=1.77}}<ref>[http://www.internacional.com.br/pagina.php?modulo=3&setor=26&secao=140&subsecao=47&codigo=623&categoria=57 Profile] at Internacional {{pt icon}}</ref>
| position = [[Forward (association football)|Напаѓач]]
| currentclub = [[ФК Вардар]]
| clubnumber = 48
| youthyears1 = | youthclubs1 = [[Sport Club Corinthians Alagoano|Коринтиан Алагоано]]
| years1 = 2005 | clubs1 = [[Sport Club Corinthians Alagoano|Corinthians Alagoano]] | caps1 = | goals1 =
| years2 = 2006–2010 | clubs2 = [[C.S. Marítimo|Marítimo]] | caps2 = 13 | goals2 = 2
| years14 = 2017 | clubs14 = → [[Grêmio Osasco Audax Esporte Clube|Audax]] (loan) | caps14 = 12 | goals14 = 1
| years15 = 2017– | clubs15 = [[Clube de Regatas Brasil|CRB]] | caps15 = 8 | goals15 = 1
| years16 = 2017– | clubs16 = [[FKФК VardarВардар]] | caps16 = 9 | goals16 = 3
| nationalyears1 = | nationalteam1 = | nationalcaps1 = | nationalgoals1 =
| club-update = 23:39, 12 Juneјуни 2016 (UTC)
| nationalteam-update =
}}
 
'''Итало Хозе Оливеира дос Сантос''' (роден 12 Јануари 1988), познат како '''Итало''',е бразилски професионален [[association football|фудбалер]] кој моментално игра за [[ФК Вардар]] во [[RepublicРепублика of MacedoniaМакедонија|Македонија]], како [[Forwardнапаѓач (association footballфудбалер)|напаѓач]].
 
==Биографија==
Роден во [[Масеио]], [[Алагоас]], Итало ја почнал својата кариера во [[Sport Club Corinthians Alagoano|Коринтиас Алагоано]] и играл еднаш во [[2005 Купот на Бразил]]. На 1 Февруари премина во португалскиот клуб [[C.S. Marítimo|Маритимо]]<ref>{{cite web|url=http://www2.cbf.com.br/bid/ti2006.htm|title=RELATÓRIO DE TRANSFERÊNCIAS INTERNACIONAIS EM 2006|date=22 January 2007|accessdate=1 December 2010|work=Confederação Brasileira de Futebol (CBF)|language=Portuguese}}</ref> и играл за [[C.S. Marítimo B|Б тимот]] во [[Португалската втора лига]]. Првпат дебитираше за првиот тим на 12 Август 2007 година, го заменил [[Bruno Fogaça]] во првото полувреме, губејќи од [[F.C. Penafiel|Пенафиел]] во [[2007–08 Португалскиот Куп]] по [[Penalty shootout (association football)|изведување на пенали]]. Таа сезона тој дал еден гол во 2 натпревари во лигата. Во [[2008–09 Португалската лига]], тој играл 10 натпревари во лигата и постигнал само еден гол.
 
После мечот во првата рунда од 2009-10 Португалската Лига,тој бил позајмен на Интернационал,но главно играл за Б тимот.Во Август 2010,неговата позајмница била продолжена за уште две години. Во 2009 и 2010 тој освоил Копа ФГФ со Интернационал Б.Тој исто играл 3 меча и постигнал еден гол со Интернационал во 2010 година во Гаучо Лигата, каде што Интернационал заврши на второто место.
 
На 5 Јунијуни, 2016, Итало го постигнал својот прв гол за Сао Паоло: во победата над Крузеиро, со 1 - 0 , кој бил важен меч за Бразилската Лига.