Разлика помеѓу преработките на „Џејмс Дин“

Одземен 1 бајт ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:James_Dean_in_East_of_Eden_trailer_2.jpg‎|мини|<center>Дин во [[Источно од Рајот]] ([[1955]]).</center>]]
Прво телевизиско појавување на Дин, било во телевизиска реклама на Пепси Кола. Тој се откажал од колеџот за да се работи со полно работно време и бил во улогата на Џон саканиот следбеник, во Хил број еден, во посебната велигденска програма и споредни улоги во филмовите, „Фиксна бајонета!“, „Морнари пазете се“, и „Ја видел ли некој мојата Гал?“. Единствено, тој зборува само во филмот „Морнари пазете се“, комедија на Парамаунт, каде што глумат Дин Мартин и Џери Луис. Овде Дин добива улога како боксерски тренер. Додека се мачел да добие работни места во Холивуд, Дин, исто така, работел и како паркинг надзорник, на КБС студиос, за кое време тој се запознава со Роџерс Brackett, радио-директор на рекламна агенција, кој му понудил стручна помош и насоки во својата избрана кариера, како и место за престој.
Во октомври [[1951]] година, следејќи го актерот [[Џејмс Вајтмор]] и советот на својот ментор Роџерс Бракет, Дин се преселува во [[Њу ЈоркЊујорк]]. Таму тој работел како хостес во квизот [[Победи го часовникот]]. Тој, исто така, се појавува во неколку епизоди во сериите на CBS Телевизијата, Веб, Студио Еден, и Лукс Видео [[Театар]]от, пред стекнување односно одобрување за прием на легендарното Актерско Студио, за да студира на Методи на актерството, под надзор на Ли Стразберг. Горд на ова свое остварување, Џејмс Дин, од Студиото, во 1952 испраќа писмо до неговото семејство велејќи дека е во најголемото училиште на театарот. Дека се запознал со големите луѓе како Марлон Брандо, Џули Харис, Артур Кенеди, Милдред Данкок.... Многу малку ја имале таа чест... Тоа е најдоброто нешто што може да му се случи на еден актер. Јас сум еден од најмладите кој им припаѓа.
 
Кариерата на Дин беше во зародиш...Играл во повеќе епизоди од раните 1950-ти години, во телевизиски емисии, како Крафт Телевизија Театар, Роберт Монтгомери Презентс, Денџер, и Џенерал електрик театар. Една од раните улоги, за Си-Би-Ес серијалот Омнибус во епизодата "Слава во цвет", каде што Дин претставува тип на млад и незадоволен човек, што подоцна ќе се овековечи во Бунтовник без причина. (Тоа лето, во 1953 на програмата, исто така е познат по песната "Лудиот човек", една од првите драмски ТВ програми во функција на рокенролот.) Во 1954 година, Дин добива позитивни критики за театарската улога како "Бачир", за подведување на млади северно-африкански слуги, во адаптација на книгата на [[Андре Гајд]], [[Аморалист]], после која улога започнале да пристигнуваат повици од [[Холивуд]].