Разлика помеѓу преработките на „Пулицерова награда“

с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. јуни + јуни))
с
[[Податотека:Gen pulitzer.jpg|thumb|right|200px|Пулицеровиот медал. ]]
 
'''ПулицероватаПулицерова награда''' е американска награда која се смета за највисоко признание во областа на новинарство во печатените медиуми, литературни достигања и музичка композиција. Администрирана е од [[Колумбија универзитетот]] во градот [[Њу ЈоркЊујорк]].
 
Наградите се доделуваат секоја година во дваесет и една категорија. Наградените добиваат по 10,000 УСД парична награда, а победникот во категоријата за новинарство во јавниот сервис добива златен медал. Медалот се доделува на весникот, а индивидуалниот добитник може да е именуван при доделувањето на наградата.