Разлика помеѓу преработките на „Бахами“

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Во 1782 година, по Британскиот пораз во Јорктаун, Шпанската флота се појавила на брегот на Насау, кој се предал без борба.
 
По Американската независност, околу 7,300 Лојалисти и нивните робови се преселиле на Бахамите од [[Њу ЈоркЊујорк]], [[Флорида]] и [[Каролина]]. Овие Лојалисти создале плантажи на неколку острови и станале политичка сила во главниот град. Оттогаш малото население било составено од најмногу Африканци.
 
Британците ја укинале трговијата со робови во [[1807]] што довело до присилно населување на Бахамските острови од илјадници Африканци ослободени од бродовите со робови од Кралската морнарица. Ропството конечно било укинато во Британската империја на 1 Август 1834 година.