Хосе Калдерон: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.159 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| менаџери =
}}
 
'''Хозе Мануел Калдерон''' ([[Шпански јазик|шпански]]: ''José Manuel Calderón'') е [[шпанија|шпански]] [[Бек (кошарка)|бек]] кој настапува за тимот на [[Торонто Рапторс]] во [[САД|американската]] [[Национална Кошаркарска Асоцијација (НБА)|НБА]] лига. Како член на младинската репрезентација на [[Шпанија]], тој го освои златниот медал во [[1998]], а контибуираше кон сребрените медали на европските првенства во 2003 и 2007. Во 2006, на [[Светско првенство во Кошарка|Светското првенство во кошарка]] во [[Јапонија]], Хозе беше првиот бек на [[Шпанска кошаркарска репрезентација|шпанската репрезентација]], кои го освоија првото место на турнирот. Како член на Рапторсите, во 2007/2008 сезона, има неверојатен просек од 5,5 aсистенции за секоја изгубена топка, и заедно со [[Крис Бош]] ги водат Рапторси кон уште една успешна сезона. Надвор од теренот, тој е амбасадор за разни хуманитарни организации, како „Right to Play“ (Право да се игра).
{{MedalTableTop}}
{{MedalSport|Машка [[Кошарка]]}}
{{MedalCountry|{{ESP}}}}
{{MedalSport|[[Олимписки Игри]]}}
{{MedalSilver|[[Кошарка на Летните олимписки игри 2008 (мажи)|Пекинг 2008]]|}}
{{MedalCompetition|[[Светско првенство во кошарка|Светски првенства]]}}
{{MedalGold| [[Светско првенство во кошарка 2006|Јапонија 2006]]|}}
{{MedalCompetition|[[Европско првенство во кошарка|Европски првенства]]}}
{{MedalSilver| [[Европско првенство во кошарка 2003|Шведска 2003]]|}}
{{MedalSilver| [[Европско првенство во кошарка 2007|Шпанија 2007]]|}}
{{MedalBottom}}
 
 
'''Хозе Мануел Калдерон''' ([[Шпански јазик|шпански]]: ''José Manuel Calderón'') е [[шпанија|шпански]] [[Бек (кошарка)|бек]] кој настапува за тимот на [[Торонто Рапторс]] во [[САД|американската]] [[Национална Кошаркарска Асоцијација (НБА)|НБА]] лига. Како член на младинската репрезентација на [[Шпанија]], тој го освои златниот медал во [[1998]], а контибуираше кон сребрените медали на европските првенства во 2003 и 2007. Во 2006, на [[Светско првенство во Кошарка|Светското првенство во кошарка]] во [[Јапонија]], Хозе беше првиот бек на [[Шпанска кошаркарска репрезентација|шпанската репрезентација]], кои го освоија првото место на турнирот. Како член на Рапторсите, во 2007/2008 сезона, има неверојатен просек од 5,5 aсистенции за секоја изгубена топка, и заедно со [[Крис Бош]] ги водат Рапторси кон уште една успешна сезона. Надвор од теренот, тој е амбасадор за разни хуманитарни организации, како „Right to Play“ (Право да се игра). Во летото 2008ма, Калдерон потпиша долгорочен договор со „Рапторси“ и стана главниот плејмејкер на тимот, надминувајки го [[ТЏ Форд]], кој меше разменат за [[Џермејн Онил]] од [[Индијана Пејсерс]].
 
 
691

уредување