Разлика помеѓу преработките на „Манифестации по повод Младотурската револуција“

нема опис на уредувањето
{{Текст од МИФЦ}}
{{внимание}}
 
{{Инфокутија Филм
[[Слика:Младотурската револуција 1.jpg|thumb|Младотурската револуција]]
| name = Манифестации по повод Младотурската револуција
[[Слика:| image = Младотурската револуција 1.jpg|thumb|Младотурската револуција]]
| caption = кадар од филмот
| imdb_rating =
| director = [[Браќа Манаки|Јанаки Манаки]]<br />[[Милтон Манаки]]
| producer =
| writer =
| starring =
| music =
| cinematography =
| editing =
| distributor =
| released = [[1908]]
| runtime = 2 мин
| country = {{МКД}}
| language =
| budget =
| preceded_by =
| followed_by =
| mpaa_rating =
| tv_rating =
| imdb_id =
| MIFC = 510
}}'''''Манифестации по повод Младотурската револуција''''' е филм на [[браќа Манаки|браќата Милтон и Јанаки Манаки]] од [[1908]] година во времетраење од две минути. Филмот е снимен во стандард техника, без звук, црно-бел и на 35мм филм. Еден е од неколкуте посветени на [[Младотурската револуција]] и прославите оддржани во [[Битола]] по повод нејзината победа.
 
== Кратка содржина ==
Филм од 1908 година, во времетрање од 2 минути.
Филмот е снимен во стандард техника, без звук, во црно бела техника и 35мм.
 
Масовноста, големината, значењето и вербата што кај народот го предизвикало прокламирањето на Младотурската револуција најдобро се гледа токму од овој материјал, иако тој е снимен само со 5пет кадар-секвенци. Во него е регистрирана голема колона народ, офицери, и воен оркестар како минуваат низ улиците на [[Битола]].
 
== Види исто ==
[[Слика:Младотурската револуција 2.jpg|thumb|Младотурската револуција]]
* [[Браќа Манаки]]
* [[Дефиле на воен оркестар, кочии и коњаници]]
* [[Манифестации (со грчки натписи)]]
* [[Манифестации по повод Хуриетот]]
* [[Парада по повод Хуриетот]]
* [[Турци држат говор на Хуриет]]
 
== Надворешни врски ==
Сниматели и режија: [[Јанаки и Милтон Манаки]].
* {{МИФЦ|510|Манифестации по повод Младотурската револуција}}
 
[[Слика:Младотурската револуција 3.jpg|thumb|Младотурската револуција]]
 
[[Категорија:Македонски филмови]]
[[Категорија:Филмови на браќата Манаки]]
8.348

уредувања