Општина Кочани: Разлика помеѓу преработките

Додадени 137 бајти ,  пред 4 години
с
поправки
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с (поправки)
 
== Администрација и политика ==
Административно седиште на општинатаОпштината е градот [[Кочани]]. На локалните избори во мартоктомври 20092017 година за градоначалник на општинатаОпштината е избран РаткоНиколчо ДимитровскиИлијев како натпартиски кандидат предложен од коалицијата што ја предводеше [[ВМРО-ДПМНЕСДСМ]]. Општинскиот совет брои 19 членови, од кои 510 се од [[ВМРО-ДПМНЕ]],коалицијата 7 одна [[СДСМ]], 28 од коалицијата на [[ВМРО-НПДПМНЕ]], и по 1 од [[ЛДП]],Независна [[СДПМ]], [[ДС]], [[СПМ]] и [[ДОМ]]листа.
 
== Културни и природни знаменитости ==
* [[Гратче (езеро)|вештачко езеро Гратче]]
* [[Пониква]]
* [http://www.kocani.gov.mk/linkovigragjani/lokaliteti1index.htmlphp?action=lokaliteti_Detail&p=7 Раткова скала]
* [http://www.kocani.gov.mk/vesnikgragjani/broevi/Info%20Kocani%20broj%2047index.pdfphp?action=lokaliteti_Detail&p=15 Дабот кај с. Бели]
* [[Споменик на слободата (Кочани)|Споменик на слободата]]
 
3.887

уредувања