Разлика помеѓу преработките на „Река“

Додадени 390 бајти ,  пред 2 години
===Реката како тема во сликарството===
* „Мотив од реката“ (''Motiv s rijeke'') - слика на хрватскиот уметник [[Људевит Шестиќ]] од 1940 година.<ref>''Središnja Hrvatska - Dvori s pogledom'', Hrvatska turistička zajednica, 2009.</ref>
 
===Реката како тема во филмот===
* „[[Дивата река (филм од 1994)|Дивата река]]“ ([[англиски]]: ''The River Wild'') - американски [[филм]] од 1994 година, во [[режија]] на Кертис Хансон.<ref>[http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=3 HRT (пристапено на 19.11.2017)]</ref>
 
== Наводи ==