Разлика помеѓу преработките на „Метида (месечина)“

с
нема опис на уредувањето
с
'''Метида''' ([[старогрчки јазик|старогрчки]]: ''Μήτις'', [[латински]]: ''Metis'') e најблизок познат [[Јупитер|јупитеров]] [[сателит]]. Кружи околу Јупитер на одалеченост од 128 000 км и го поминува за само 7 часа и 5 минути. Просечниот [[пречник]] му изнесува околу 44 км. [[Маса]]та на овој сателит изнесува 9.56x10<sup>16</sup> кг.
 
[[Орбита|Орбитите]] Метида и [[Адрастеја (месечина)|Андрастеја]] се наоѓаат внатре во Јупитеровиот главен прстен, поради што се сомнева дека може да биде извор за материјалите на прстен. Орбитите на двата сателита се внатре во [[Рошова граница|Рошовата граница]], па дури и поради нивните мали димензии да избегнат распад, тие порано или покасно ќе паднат на Јупитер.
 
Метида ја открил астрономот Стефан П.Синот, која била објавена како фотографија за вселенската сонда Војажер 1 во 1979 година.
13.133

уредувања